Foto: Grzegorz Trynkiewicz

logo

Rekon 2019 za nami!

IMG-20190615-WA0001Za nami udany debiut na wrocławskim Rekonie, który odbył się w ten weekend na terenie Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ul. Obornickiej 108.

Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy sylwetki ułanów z września 1939 r. Na naszym stanowisku można było zobaczyć uzbrojenie, umundurowanie, wyposażenie kawalerzystów, jak również w pełni stroczone siodło żołnierskie wz. 36.

Czytaj więcej...

Dzień Zwycięstwa 2019

44743-DAR 8505--Large-W dzień 8 maja 2019 r., delegacja naszego Stowarzyszenia tradycyjnie wzięła udział konno w uroczystościach z okazji Dnia Zwycięstwa.

Pierwsza, oficjalna część uroczystości odbyła się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego na cmentarzu komunalnym. Druga, nieoficjalna miała miejsce na terenie oleśnickiego kompleksu sportowego ATOL, gdzie na zaproszonych gości czekał występ orkiestry, pokaz kawaleryjski, wystawa broni oraz poczęstunek.

Czytaj więcej...

IX Bal Ułański

DSC01496Już niemalże miesiąc mija od IX Balu Ułańskiego, który miał miejsce 23 lutego w restauracji Róża w Kamieńcu Wrocławskim. Bal tradycyjnie rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru, hymnem państwowym i polonezem do utworu Ogińskiego. Jedną z głównych atrakcji, jakimi uprzyjemniliśmy naszym gościom wieczór, był koń wprowadzony na salę, który wniósł ze sobą kosze róż dla Pań.

Odbyło się także pasowanie na ułana, podczas którego przyjęliśmy oficjalnie w szeregi dwóch nowych ułanów - Leszka i Artura.

Czytaj więcej...

Święto NMP Jazłowieckiej - Wałbrzych 2018

5c0cff3daf747 osize933x0q70h6cd23dJak co roku, na dzień 9 grudnia zaplanowaliśmy swoją wizytę u Sióstr Niepokalanek połączoną z konnym przemarszem przez Wałbrzych.

Wydarzenie początkowo kameralne, cieszy się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Wałbrzycha i nie tylko. W zeszłym roku po raz pierwszy na uroczystościach gościł prezydent miasta Roman Szełemej. Na ten rok obecność zapowiedział m.in wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości, Stowarzyszenie podjęło decyzję o przekazaniu Siostrom pod opiekę zabytkowego, oryginalnego sztandaru Armii Krajowej plutonu "Grunwald", który został wykonany podczas II Wojny Światowej we Lwowie, przewieziony później na Dolny Śląsk i obecnie przebywający pod opieką członków Stowarzyszenia.

Czytaj więcej...

Hubertus 2018

45026536 1776184109147402 6763593968073572352 oSezon zakończyliśmy hucznie tradycyjnym Hubertusem 14 października, który wyjątkowo nam się w tym roku udał.

Pogoda była wymarzona, w lesie panowała złota jesień, goście dopisali zarówno liczną obecnością jak i humorami. Imprezę rozpoczęliśmy zbiórką w Brzezince, następnie wozami i konno udaliśmy się w teren, trasa zakończyła się gonitwą za lisem na polu ściętej kukurydzy nieopodal wioski (lis to jeździec z zawieszonym przez ramię ogonem lisim).

Czytaj więcej...

100 lat niech żyje nam - Kawaleryjski Wrocław!

35142981 1989409087798845 6558439353327026176 oW dniach 8 - 10 czerwca 2018 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszej tak dużej imprezie na Dolnym Śląsku o nazwie "100 lat niech żyje nam - Kawaleryjski Wrocław". Pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia byli nasi koledzy z 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich i 19 Pułku Ułanów Wołyńskich, którzy na stale stacjonują w Opolu. 

Czytaj więcej...

Dzień dziecka w Oleśnicy

36W dniu wczorajszym w Parku Kolejarzy Oleśnickich już po raz czwarty odbył się festyn rodzinny, który został zorganizowany przez oleśnickiego radnego Aleksandra Chrzanowskiego.

Mieliśmy okazję kolejny raz zaprezentować się lokalnej społeczności i opowiedzieć o działalności naszego Stowarzyszenia.

Czytaj więcej...

Święto konia - Siedlec Trzebnicki

Siedlec 2018 PisudskiW niedzielę 20 maja reprezentacja naszego Stowarzyszenia wzięła udział w Święcie Konia w Siedlcu Trzebnickim.

Nasi ułani asystowali przy bryczce Józefa Piłsudskiego, w rolę którego wcielił się znany polski aktor - Jan Nowicki. W trakcie trwania wystawy wykonaliśmy również pokaz musztry konnej, podczas której prezes - Wojciech Błęcki opowiedział zgromadzonej publiczności o działalności naszego Stowarzyszenia oraz historii pułku. Pochwały ze strony hodowców oraz ogromne zainteresowanie publiczności sprawiły, że chcielibyśmy, aby to wydarzenie na stałe wpisało się kalendarz wydarzeń, w których bierzemy udział.

Czytaj więcej...

Pociąg repatriantów 2018

Tegoroczny "Pociąg repatriantów" już za nami!
W sieci zaczynają pojawiać się pierwsze zdjęcia z wczorajszego przejazdu.

Zapraszamy do oglądania galerii oraz na Facebooka !

 

Rzecz o biało - czerwonej fladze

P1010176    Pytając przeciętnego Polaka o to, jaka jest polska flaga, bez namysłu odpowie: biało- czerwona. Poprawnie, lecz niedokładnie. Przy okazji Święta Niepodległości, powiedzmy parę słów o naszych barwach i symbolach narodowych.

     Biel i czerwień stały się symbolem polskiej monarchii już w czasach Piastów, lecz ta kolorystyka nie jest tak oczywista, bowiem każda barwa ma swój odcień i nasycenie. Na przestrzeni lat, oficjalna wersja polskich barw ulegała zmianom, sięgnijmy zatem do genezy naszej flagi.

Czytaj więcej...

Jesienny rajd kawaleryjski

DSC 0106W dniach 21 - 22 października w myśl tradycji hubertusowej zorganizowaliśmy jesienny rajd kawaleryjski trasą Brzezinka k. Oleśnicy - Kobyla Góra. Wymarsz odbył się w sobotę, drogę urozmaicaliśmy ćwiczeniami technik jazdy i musztrą. W trakcie rajdu dołączyli do nas młodzi kandydaci na ułanów. Wieczorem pod gwiaździstym niebiem rozpaliliśmy ognisko i raczyliśmy się ułańsko - końskimi opowieściami. Drugiego dnia rajdu pogoda się nieco pogorszyła, lecz nie odebrało to kolorytu jesiennej trasie. Serdecznie dziękujemy naszemu gospodarzowi Januszowi, który ugościł nas noclegiem i kolacją.

 

2019  Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich