Foto: Grzegorz Trynkiewicz

logo

Rzecz o biało - czerwonej fladze

 P1010176    Pytając przeciętnego Polaka o to, jaka jest polska flaga, bez namysłu odpowie: biało- czerwona. Poprawnie, lecz niedokładnie. Przy okazji Święta Niepodległości, powiedzmy parę słów o naszych barwach i symbolach narodowych.

     Biel i czerwień stały się symbolem polskiej monarchii już w czasach Piastów, lecz ta kolorystyka nie jest tak oczywista, bowiem każda barwa ma swój odcień i nasycenie. Na przestrzeni lat, oficjalna wersja polskich barw ulegała zmianom, sięgnijmy zatem do genezy naszej flagi. Pierwszym symbolem państwowym stało się godło- srebrny orzeł na czerwonym tle, skąd wzięła się flaga- w heraldyce biel odpowiada kolorowi srebrnemu, górny pas flagi ma kolor orła, a dolny- tarczy herbowej, stąd też biel polskiej flagi ma szarawy odcień nawiązujący do srebra, czerwień z kolei wielokrotnie ulegała zmianom. W czasach nowożytnych, aż do końca XVIII wieku, polskie barwy były umownie czerwono-białe, pierwszy raz na masową skalę użyto ich w 1792 roku, w trakcie obchodów 1 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja- ludność Warszawy nosiła wówczas dwukolorowe wstęgi, kokardy i proporce, paradowanie z barwami narodowymi stało się modą płynącą z rewolucyjnej Francji. Pierwszy zapis urzędowy o polskich barwach narodowych pochodzi z 1831 roku. Na przestrzeni XIX wieku i wielokrotnego sięgania po flagę w czasie powstań, wykształcił się kanon barw narodowych: srebrnobiały i karmazyn (głęboka czerwień wpadająca w bordo). W 1927 roku, karmazyn ustawowo zmieniono na cynober (ciepła czerwień z domieszką pomarańczowego zabarwienia), lecz w 1980 roku powrócono przepisami do karmazynu.

Czytaj więcej...

Jesienny rajd kawaleryjski

DSC 0106W dniach 21 - 22 października w myśl tradycji hubertusowej zorganizowaliśmy jesienny rajd kawaleryjski trasą Brzezinka k. Oleśnicy - Kobyla Góra. Wymarsz odbył się w sobotę, drogę urozmaicaliśmy ćwiczeniami technik jazdy i musztrą. W trakcie rajdu dołączyli do nas młodzi kandydaci na ułanów. Wieczorem pod gwiaździstym niebiem rozpaliliśmy ognisko i raczyliśmy się ułańsko - końskimi opowieściami. Drugiego dnia rajdu pogoda się nieco pogorszyła, lecz nie odebrało to kolorytu jesiennej trasie. Serdecznie dziękujemy naszemu gospodarzowi Januszowi, który ugościł nas noclegiem i kolacją.

 

Święto Niepodległości we Wrocławiu 2017

P101014211 listopada na zaproszenie Wojska Polskiego uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11:30 rozpoczął się apel na wrocławskim Rynku, następnie przeszliśmy konno w Radosnej Paradzie, której trasa biegła przez ulicę Kazimierza Wielkiego, Widoki, Plac Teatralny, kończąc się na Placu Wolności. Mimo kapryśnej pogody, Wrocławianie nie zawiedli i tłumnie przybyli całymi rodzinami, za co ogromnie dziękujemy!

Pociąg repatriantów 2017

18077247 1329035510517181 3220495510820785194 o     W minioną niedzielę 23.04.2017 r. członkowie naszego Stowarzyszenia brali udział w cyklicznym wydarzeniu "Pociąg Repatriantów", organizowanym przez oleśnickie stowarzyszenie OLSENSIUM.
Zapraszamy serdecznie do relacji napisanej przez Martę Grzywnę z grupy: Projekt "Międzywojenni".

Czytaj więcej...

VII Bal Ułański

DSC04253     W pierwszą sobotę lutego tj. 4 lutego odbył się VII Bal Ułański, zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie. Nasi szanowni goście bawili się już drugi raz w Hotelu & Restauracji Róża przy ul. Wrocławskiej 109 w Kamieńcu Wrocławskim.

     Bal oficjalnie rozpoczął się o godzinie 19 poprzez wprowadzenie Sztandaru Oddziałów Leśnych 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i odśpiewanie hymnu państwowego. Po przywitaniu gości przez Prezesa Stowarzyszenia Wojciecha Błęckiego, zaprosiliśmy naszych gości do tradycyjnego Poloneza.

Czytaj więcej...

Święto NMP Jazłowieckiej w Wałbrzychu

329956 0   6190 31Za nami kolejny już przemarsz konny z urokliwego Książa na Sobięcin do Sióstr Niepokalanek.
Była to czwarta edycja wydarzenia, które zapoczątkowaliśmy kilka lat temu i nie spodziewaliśmy się, że w/w rozrośnie się do takiego rozmiaru.


Serdecznie dziękujemy Siostrom Niepokalankom za ciepłe przyjęcie, uczennicom Szkoły Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej za wzniosłe i piękne przedstawienie, funkcjonariuszom jednostek konnych: Straży Miejskiej Wałbrzycha, Straży Miejskiej Wrocławia i Straży Miejskiej Świdnicy za obecność i wsparcie oraz wszystkim tym, którzy dołożyli choćby drobną "cegiełkę" do całego projektu.

Czytaj więcej...

XX-lecie Referatu Patroli Konnych

14232999 1208786799162814 2209929140593087706 nW niedzielę 04 września 2016 r. na wrocławskich Partynicach odbył się Turniej Par Patrolowych o Szablę Komendanta  Straży Miejskiej Wrocławia , w ramach XXV-lecia powstania Straży Miejskiej Wrocławia oraz XX-lecia Referatu Patroli Konnych.

Zostały rozegrane dwa konkursy – indywidualny i patrolowy. Na parkurze można było zobaczyć przeszkody, które wywołują stres u koni. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi, z jakimi problemami i zadaniami spotykają się konie pełniące służbę w formacjach mundurowych. Skoki przez ogień, przejście przez firanki, skok przez sofę, przetoczenie piłki to tylko niektóre z zadań, z którymi mogli spotkać się jeźdźcy.

Czytaj więcej...

V Wrocławski Korowód Nadziei

   14203156 643058982519599 1832206322408824888 n  W pierwszą sobotę września, ulicami Wrocławia przeszedł organizowany już po raz piąty - Korowód Nadziei organizowany przez Straż Miejską Wrocławia i Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.

     Głównym zadaniem orszaku, który wyrusza z ul. Komandorskiej i zmierza na główną płytę wrocławskiego Rynku jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację dzieci walczących z rakiem. Podczas przemarszu zbierane są  także fundusze na leczenie dzieciaków.

     Tradycyjnie w konnym przemarszu uczestniczą  reprezentanci formacji mundurowych, grupy rekonstrukcyjne oraz wielu jeźdźców z Dolnego Śląska i nie tylko.

Czytaj więcej...

Święto Wojska Polskiego

h     W dniu 15.08.2016 r. na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Wrocław gen. bryg. Wojciecha Lewickiego, nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w obchodach Święta Wojskiego oraz 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej na wrocławskim Rynku.


     Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji żołnierzy w kościele garnizonowym, której przewodniczył Metropolita Wrocławski Arcybiskup Józef Kupny. Po Mszy Świętej, nastąpił przemarsz formacji na plac Gołębi, gdzie odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono żołnierzom odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Podczas obchodów został odczytany Apel Pamięci, zakończony Salwą Honorową. Uroczystości zakończyła defilada prowadzona przez kompanię honorową wystawioną przez 10. pułk dowodzenia oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej...

Piknik parafialny przy ul.Brucknera

     W dniu 19.06.2016 ułani z naszego Stowarzyszenia zawitali na piknik parafialny do Wrocławia przy kościele na ulicy Brucknera. Przybyli strojnie ubrani, oczywiście konno. Przedstawili Stowarzyszenie, a także opowiedzieli o dawnych ułańskich czasach. Mundury i konie zrobiły duże wrażenie i rozbudziły ciekawość obecnych gości. Jak zwykle najbardziej zadowolone były dzieci, które miały możliwość przejażdżki konnej w ułańskim siodle i dotknięcia prawdziwej szabli. Nasz koń Egon się napracował, ale uśmiech dzieci był bezcenny.
Wyjątkowo dużo osób podchodziło i opowiadało o swoich kawaleryjskich korzeniach. Wiele osób opowiadało o swoich dziadkach, którzy konno i w mundurze służyli ojczyźnie w czasie II wojny.

Czytaj więcej...

2018  Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich