Foto: Grzegorz Trynkiewicz

logo

100 lat niech żyje nam - Kawaleryjski Wrocław!

35142981 1989409087798845 6558439353327026176 oW dniach 8 - 10 czerwca 2018 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszej tak dużej imprezie na Dolnym Śląsku o nazwie "100 lat niech żyje nam - Kawaleryjski Wrocław". Pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia byli nasi koledzy z 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich i 19 Pułku Ułanów Wołyńskich, którzy na stale stacjonują w Opolu. 

Czytaj więcej...

Dzień dziecka w Oleśnicy

36W dniu wczorajszym w Parku Kolejarzy Oleśnickich już po raz czwarty odbył się festyn rodzinny, który został zorganizowany przez oleśnickiego radnego Aleksandra Chrzanowskiego.

Mieliśmy okazję kolejny raz zaprezentować się lokalnej społeczności i opowiedzieć o działalności naszego Stowarzyszenia.

Czytaj więcej...

Święto konia - Siedlec Trzebnicki

Siedlec 2018 PisudskiW niedzielę 20 maja reprezentacja naszego Stowarzyszenia wzięła udział w Święcie Konia w Siedlcu Trzebnickim.

Nasi ułani asystowali przy bryczce Józefa Piłsudskiego, w rolę którego wcielił się znany polski aktor - Jan Nowicki. W trakcie trwania wystawy wykonaliśmy również pokaz musztry konnej, podczas której prezes - Wojciech Błęcki opowiedział zgromadzonej publiczności o działalności naszego Stowarzyszenia oraz historii pułku. Pochwały ze strony hodowców oraz ogromne zainteresowanie publiczności sprawiły, że chcielibyśmy, aby to wydarzenie na stałe wpisało się kalendarz wydarzeń, w których bierzemy udział.

Czytaj więcej...

Pociąg repatriantów 2018

Tegoroczny "Pociąg repatriantów" już za nami!
W sieci zaczynają pojawiać się pierwsze zdjęcia z wczorajszego przejazdu.

Zapraszamy do oglądania galerii oraz na Facebooka !

 

Rzecz o biało - czerwonej fladze

P1010176    Pytając przeciętnego Polaka o to, jaka jest polska flaga, bez namysłu odpowie: biało- czerwona. Poprawnie, lecz niedokładnie. Przy okazji Święta Niepodległości, powiedzmy parę słów o naszych barwach i symbolach narodowych.

     Biel i czerwień stały się symbolem polskiej monarchii już w czasach Piastów, lecz ta kolorystyka nie jest tak oczywista, bowiem każda barwa ma swój odcień i nasycenie. Na przestrzeni lat, oficjalna wersja polskich barw ulegała zmianom, sięgnijmy zatem do genezy naszej flagi.

Czytaj więcej...

Jesienny rajd kawaleryjski

DSC 0106W dniach 21 - 22 października w myśl tradycji hubertusowej zorganizowaliśmy jesienny rajd kawaleryjski trasą Brzezinka k. Oleśnicy - Kobyla Góra. Wymarsz odbył się w sobotę, drogę urozmaicaliśmy ćwiczeniami technik jazdy i musztrą. W trakcie rajdu dołączyli do nas młodzi kandydaci na ułanów. Wieczorem pod gwiaździstym niebiem rozpaliliśmy ognisko i raczyliśmy się ułańsko - końskimi opowieściami. Drugiego dnia rajdu pogoda się nieco pogorszyła, lecz nie odebrało to kolorytu jesiennej trasie. Serdecznie dziękujemy naszemu gospodarzowi Januszowi, który ugościł nas noclegiem i kolacją.

 

Święto Niepodległości we Wrocławiu 2017

P101014211 listopada na zaproszenie Wojska Polskiego uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11:30 rozpoczął się apel na wrocławskim Rynku, następnie przeszliśmy konno w Radosnej Paradzie, której trasa biegła przez ulicę Kazimierza Wielkiego, Widoki, Plac Teatralny, kończąc się na Placu Wolności. Mimo kapryśnej pogody, Wrocławianie nie zawiedli i tłumnie przybyli całymi rodzinami, za co ogromnie dziękujemy!

Pociąg repatriantów 2017

18077247 1329035510517181 3220495510820785194 o     W minioną niedzielę 23.04.2017 r. członkowie naszego Stowarzyszenia brali udział w cyklicznym wydarzeniu "Pociąg Repatriantów", organizowanym przez oleśnickie stowarzyszenie OLSENSIUM.
Zapraszamy serdecznie do relacji napisanej przez Martę Grzywnę z grupy: Projekt "Międzywojenni".

Czytaj więcej...

VII Bal Ułański

DSC04253     W pierwszą sobotę lutego tj. 4 lutego odbył się VII Bal Ułański, zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie. Nasi szanowni goście bawili się już drugi raz w Hotelu & Restauracji Róża przy ul. Wrocławskiej 109 w Kamieńcu Wrocławskim.

     Bal oficjalnie rozpoczął się o godzinie 19 poprzez wprowadzenie Sztandaru Oddziałów Leśnych 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i odśpiewanie hymnu państwowego. Po przywitaniu gości przez Prezesa Stowarzyszenia Wojciecha Błęckiego, zaprosiliśmy naszych gości do tradycyjnego Poloneza.

Czytaj więcej...

Święto NMP Jazłowieckiej w Wałbrzychu

329956 0   6190 31Za nami kolejny już przemarsz konny z urokliwego Książa na Sobięcin do Sióstr Niepokalanek.
Była to czwarta edycja wydarzenia, które zapoczątkowaliśmy kilka lat temu i nie spodziewaliśmy się, że w/w rozrośnie się do takiego rozmiaru.


Serdecznie dziękujemy Siostrom Niepokalankom za ciepłe przyjęcie, uczennicom Szkoły Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej za wzniosłe i piękne przedstawienie, funkcjonariuszom jednostek konnych: Straży Miejskiej Wałbrzycha, Straży Miejskiej Wrocławia i Straży Miejskiej Świdnicy za obecność i wsparcie oraz wszystkim tym, którzy dołożyli choćby drobną "cegiełkę" do całego projektu.

Czytaj więcej...

2019  Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich