Foto: Grzegorz Trynkiewicz

logo

Święto NMP Jazłowieckiej - Wałbrzych 2018

5c0cff3daf747 osize933x0q70h6cd23dJak co roku, na dzień 9 grudnia zaplanowaliśmy swoją wizytę u Sióstr Niepokalanek połączoną z konnym przemarszem przez Wałbrzych.

Wydarzenie początkowo kameralne, cieszy się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Wałbrzycha i nie tylko. W zeszłym roku po raz pierwszy na uroczystościach gościł prezydent miasta Roman Szełemej. Na ten rok obecność zapowiedział m.in wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości, Stowarzyszenie podjęło decyzję o przekazaniu Siostrom pod opiekę zabytkowego, oryginalnego sztandaru Armii Krajowej plutonu "Grunwald", który został wykonany podczas II Wojny Światowej we Lwowie, przewieziony później na Dolny Śląsk i obecnie przebywający pod opieką członków Stowarzyszenia.

Dotychczasowa formuła została zachowana - wymarsz konny członków Stowarzyszenia ze Stada Ogierów Książ nastąpił o godz. 8:00, następnie podążył ulicami: Piastów Śląskich, Wrocławską, Armii Krajowej, Kolejową, Sikorskiego, aż do ul. Przemysłowej, gdzie na cmentarzu komunalnym o godz. 10:00 odbyły się uroczystości znakowania grobu kapelmistrza 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich por. Jana Dłutka w ramach akcji „Ocalamy”, którego koordynatorem jest Wojewoda Dolnośląski i Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Po uroczystościach przy grobie por. Dłutka, oddział konny przemieścił się do Klasztoru Sióstr Niepokalanek, przy placu Marceliny Darowskiej 1, gdzie o godz. 11.30 nastąpiło złożenie meldunku Siostrze Przełożonej, natomiast o 12:00 odprawiona została Msza Święta wraz z przekazaniem sztandaru Siostrom.

Uroczystość organizowana jest od 2012 roku na pamiątkę przedwojennej tradycji 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, którą była konna pielgrzymka z koszar we Lwowie do klasztoru Niepokalanek w Jazłowcu, odbywająca się ówcześnie na początku grudnia, w święto Najświetszej Marii Panny Jazłowieckiej. Tradycja wywodzi się z czasów wojny polsko - ukraińskiej 1918-1919 i bitwy pod Jazłowcem, w której polscy ułani pokonali wroga i obronili klasztor przed ukraińskim natarciem.

Już teraz serdecznie zapraszamy mieszkańców Wałbrzycha oraz wszystkich, którym bliskie są tradycje II RP do obecności na uroczystościach w 2020 roku!

Zachęcamy do odwiedzenia poniższych stron, gdzie znajdziecie wiele materiałów foto i wideo.

dziennik.walbrzych.pl

walbrzych.naszemiasto.pl

walbrzych.dlawas.info

swidnica.gosc.pl

2019  Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich